СКОЛИОЗА


Join the forum, it's quick and easy

СКОЛИОЗА
СКОЛИОЗА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Важно Важно Важно
Характерни белези
Характерни белези на сколиозата Едното рамо изглежда по-високо или по- ниско от другото. Едното рамо изглежда с по-заоблен контур. Гръдният кош изглежда хлътнал и несиметричен. Главата, сякаш не се намира в средата на раменете. Талията е неравна или наклонена. Тазът е наклонен или завъртян настрани. Единият хълбок е по-високо от другия. Единият крак изглежда по-къс от другия . Въпреки, че дължината на крайниците е еднаква, наклонът на таза е причина за оптичното скъсяване на краката. Забелязва се нарушаване на походката. Походката може да е нарушена.
Април 2024
ПонВтоСряЧетПетСъбНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Календар Календар

free counters
BGtop

Корсетолечение при гръбначни изкривявания

Go down

Корсетолечение при гръбначни изкривявания Empty Корсетолечение при гръбначни изкривявания

Писане by DariTT Чет Юли 28, 2011 1:05 pm

Корсетолечение при гръбначни изкривявания Image001

Гръбначните изкривявания у нас са достатъчно широко разпрозстранени и представляват сериозен медико-социален проблем. Решаването му изисква обединяване на усилията на ортопеди, кинезитерапевти, рехабилитатори, педагози и родители. При несигурните телодържания, при нефиксираните изкривявания, при I и някои преходни форми между I и II степен на изкривявания, кинезитерапията е методът който дава много добри резултати. При фиксираните изкривявания, при II и III степен на изкривяване, прилагането на кинезитерапия е недостатъчно. Необходимо е тя да се съчетае с използването на коригиращ корсет. Това съчетание на двата метода на лечение довежда до по-добри резултати, защото при използването на корсет се дава правилна позиция на гръбначния стълб, а с кинезитерапията се тренира паравертебралната (гръбна) мускулатура.

Каква е ролята на корсета?

Корсетолечение при гръбначни изкривявания Image002

Корсетите се делят на коригиращи и фиксиращи. Ролята на коригиращия корсет е да постигне максимална корекция на гръбначната деформация и да я предпази от по-нататъчно прогесиране.

Биомеханични и медицински изисквания към коригиращите корсети (КК).

1. КК трябва да разтовари гръбначния стълб по надлъжната му ос от силите на гравитация;

2. КК трябва да бъде конструиран така, че максимално да корегира гръбначната деформация и да не се допуска по-нататъчен прогрес на заболяването;

3. КК трябва да допуска единствено движения на гръбначния стълб само в посока, която допринася корекция на изкривяването;

4. КК трябва да е конструиран така, че да не ограничава совбодните движения на горните и долните крайници;

5. КК трябва да е конструиран така, че да има възможност за трениране на паравертебралната (гръбна) мускулатура;

6. КК трябва да има добър външен естетичен вид.

Принцип на действие на коригиращия корсет (КК)

Коригиращите корсети се базират на действието на три или четири асиметрични сили действащи в една и съща равнина. Основните коригиращи сили се делят на – хоризонтални, вертикални и смесено действащи. Силите които се прилагат в хоризонтална посока са най-ефективни при изкривявания с ъгъл 20 ⁰ по Кобб, при изкривявания между 20 ⁰ и 40 ⁰ най-ефективни са смесените (хоризонатлна и вертикална посока на действие) и при ъгъл по-голям от 40 ⁰ по Кобб, най-ефективна корекция се получава при прилагането на вертикално действаща сила. Последната е ефективна и при деформации на гръбначния стълб, когато върха на изкривяването е високо разположен (по-горни оттдели на торакалния дял).

Корсетолечение при гръбначни изкривявания Untitled-1

Негативни страни на корсетите

Отрицателните страни при корсетолечението са следните:

1. Неудобство от носенето на корсета 24 часа – корсета се носи денонощно;

2. Психологични – децата могат да бъдат обект на подиграване от техните съученици и приятели;

3. Поява на алергични реакции от материата на корсета;

4. Хипотрофия и хипотонус на мускулите на гръдния кош;

5. Евентуална поява на охлузвания и рани – при не добре конструиран корсет;

6. Затруднено топло и потоотделяне и др.

Кинезитерапия при корсетолечение

За да бъде успешно лечението на гръбначното изкривяване, трябва да се комбинира лечението с корсет и с подходяща кинезитерапевтична програма. Съществуват две методики на кинезитерапия. При първата корсета се носи по време на изправителната гимнастика, а при втората той се сваля докато се изпълняват упражненията. Задачите в този период са – изграждане на правилна стойка, засилване на паравертебралните и коремните мускули, възстановяване на мускулния дисбаланс, облекчаване функцията на сърдечно-съдовата и дихателната система, подобряване на равновесието и координацията, профилактика или лечение на плоскостъпието, корекция на асиметрия в дължината на долните крайници и др. При II и III степен гръбначни изкривявания е необходимо индивидуален подход и лечение, постоянно наблюдение от лекуващия ортопед, ортопедичен техник и кинезитерапевт. Запомнете едно! – лечението е винаги комбинирано и не трябва да се разчита на корсета или само на изправителната гимнастика.

DariTT
Admin

Брой мнения : 62
Join date : 26.07.2011
Age : 47
Местожителство : Бургас

https://scoliosis.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите